Пројекат ОБРАЗОВАЊЕ ЗА ПРАВА ДЕТЕТА реализује Ужички центар за права детета уз подршку швајцарске Песталоци дечје фондације , а у сарадњи са 4 организацијe цивилног друштва и 30 основних школа у Србији. Партнерске организације сy Удружење грађана „NEXUS-Врање“ из Врања, „Имам идеју” из Краљева, „Друштво за развој деце и младих – Отворени клуб” из Ниша и „Центар за креативни развој” из Књажевца.
Партнерске школе у којима се одвија пројекат су основна школе: OШ„Нада Mатић“, Ужице ; Прва основна школа краља Петра II, Ужице; ОШ „Слободан Секулић“, Ужице; ОШ „Алекса Дејовић“, Севојно; ОШ „Димитрије Туцовић“, Чајетина; ОШ „Петар Лековић“, Пожега; ОШ „Стефан Немања“, Ниш; ОШ „Учитељ Таса“, Ниш; ОШ „Бубањски хероји“, Ниш; ОШ „Десанка Максимовић“, Чокот; ОШ „Бранко Миљковић“, Ниш; ОШ „Свети Сава“, Ниш; ОШ „Светозар Марковић“, Врање; ОШ „Јован Јовановић Змај“, Врање; ОШ „Доситеј Обрадовић“, Врање; ОШ „Свети Сава“, Владичин Хан; ОШ „Предраг Девеџић“, Врањска Бања; ОШ „Вук Караџић“, Врање; ОШ „Димитрије Тодоровић Каплар“, Књажевац; ОШ „Хајдук Вељко“, Зајечар; ОШ „9. српска бригада“, Бољевац; ОШ„Добрила Стамболић“, Сврљиг; ОШ „Вук Караџић“, Књажевац; ОШ „Митрополит Михаило“, Сокобања; ОШ „Светозар Марковић“, Краљево; ОШ „Чибуковачки партизани“, Краљево; ОШ ,,Димитрије Туцовић“, Краљево; ОШ ,,Јово Курсула“, Краљево; ОШ ,,Живан Маричић“, Жича; ОШ ,,Браћа Вилотијевић“, Краљево
Песталоци дечја фондација је непрофитна организација са седиштем у Швајцарској (Троген) и основана је 1946. године. Песталоци дечја фондација настоји да деци и младима омогући приступ квалитетном образовању, као и да ојача компетенције деце и младих у сфери остваривања права детета и интеркултуралних вредности и тиме допринесе праведнијем и мирнијем свету. Песталоци дечја фондација унапређује интеркултуралну размену и дијалог између деце која долазе из различитих култура, говоре различитим језицима и разликују се по верској припадности. Песталоци дечја фондација) од 1982. проширује своју подршку образовању деце у различитим земљама. Данас, ПЦФ делује у сарадњи са локалним партнерским организацијама, спроводећи више од 40 дугорочних образовних пројеката којима се обезбеђује приступ квалитетном образовању за сву децу, посебно за децу из осетљивих група у 12 држава централне Америке, југоисточне Азије, источне Африке и југоисточне Европе.
Програм интеркултуралне размене у Трогену –Од 2004. сваке године неколико група деце из Србије одлази на двонедељне радионице у Дечије село у Трогену (Швајцарска) где се друже и уче о интеркултуралности са својим вршњацима из различитих земаља. Наставници који их прате такође имају прилику да се стручно усавршавају у области интеркултуралног образовања.
Песталоци дечја фондација у Србији
- Подржава дугорочне, развојне пројекте у образовању од 2004. године;
- Сарађује са локалним партнерским организацијама и државним институцијама;
- Пројекти су усмерени на подршку деци из осетљивих група и остваривању права загарантованих Конвенцијом о правима детета;
- Доприноси достизању УН циљева одрживог развоја до 2030.
Активности у оквиру Програма у Србији
- обуке и радионице за ученике;
- индивидуализовани приступ учењу;
- вршњачка подршка;
- професионална оријентација;
- наставне и ваннаставне активности о правима детета и интеркултуралном образовању;
- партиципација ученика и ученички активизам;
- промоције квалитетног образовања за сву децу;
- јачање компетенција наставника;
- јачање компетенција родитеља;
- публикације и приручници као подршка наставницима у раду;
- иницијативе и активности за укључивање образовања за права детета и интеркултуралног образовања, за подршку континуираном образовању деце из осетљивих група – на нивоу образовног система.
Рад Песталоци дечја фондација у бројкама:
- Број школа у којима су реализовани пројекти: 60
- Број ученика који су учествовали у пројектима: 45.000
- Број наставника који су учествовали у пројектима: 2.800
- Број ученика који су учествовали у интеркултуралној размени: 11.000
Организације:
Ужички центар за права детета
Ужички центар за права детета (УЦПД) основан је 1998. године као невладина, непрофитна и неполитичка организација. Наша мисија је да унапредимо положај деце у друштву. Све активности центра засноване су на принципима наведеним у Конвенцији о правима детета, чиме Конвенцију промовишемо као основни документ о правима детета. Активисти Центра су педагози, психолози, наставници, професори, социолози, лекари, правници и деца.
УЦПД је развојна организација која ради на мониторингу и имплементацији дечјих и људских права. Наш рад се огледа у креирању, развијању и спровођењу јавних политика везаних за људска и дечија права у образовању, социјалној заштити, недискриминацији, превенцији насиља, родној равноправности, инклузији деце из осетљивих група као и правним питањима која се односе на дечија и људска права.
УЦПД је водећа организација у Коалицији за мониторинг права детета у Србији, која је у потпуности ангажована у праћење и извештавање о имплементацији Конвенције у Србији пред Комитетом о правима детета. Од почетка преговора о приступању Србије ЕУ, 2014. године, Ужички центар за права детета је снажно ангажован у праћење читавог процеса. Поред активног праћења, Центар има и директног утицаја на процес, и тако доприноси бољем разумевању и ангажовању младих и деце у сам процес ЕУ интеграција.
Значајни део нашег рада је изградња капацитета у области дечијих и људских права. УЦПД вредно ради на обезбеђивању обука за организације цивилног друштва, али и за институције и јавне сервисе, укључујући и министарства надлежна за људска и дечија права, политике младих, родну равноправност, владавину закона и развој заједнице. Посебну пажњу посвећујемо оснаживању организација и заједница у неразвијеним сеоским подручјима.
Визија
Ужички центар за права детета има активан однос према питањима и проблемима деце и младих и значајно доприноси њиховом решавању, као релевантан чинилац у општем корпусу организација и институција које се баве децом и младима.
Мисија
Ужички центар за права детета ради на унапређењу положаја детета у друштву у складу са принципима и правима дефинисаним Конвенцијом о правима детета.
Приоритети рада за период 2017 – 2022. године
- Образовање о правима детета и ширење информација о Конвенцији о правима детета
- Мониторинг и извештавање о правима детета у Србији
- Недискриминација и заштита деце од насиља
- Учешће деце у доношењу одлука
- Стратешки циљеви
Стратешки циљ 1. Допринети да образовање о правима детета и информације о Конвенцији о правима детета буду доступне свој деци, професионалцима који раде са децом и родитељима.
Стратешки циљ 2. Успоставити ефикасан и независан систем сталног праћења и извештавања о остварености права детета у Србији у складу са међународним обавезама Републике Србије.
Стратешки циљ 3. Допринети елиминацији свих облика дискриминације и насиља над децом и успостављању суштинске равноправности све деце нарочито деце са сметњама у развоју и деце Рома.
Стратешки циљ 4. Допринети успостављању ефикасних механизама укључивања деце у процесе доношења одлука и поштовања ставова деце о питањима од њиховог интереса у складу са принципом партиципације Конвенције о правима детета и препорукама Комитета за права детета.
Принципи рада
Ужички центар за права детета је организација која свој рад заснива на приступу заснованом на правима. Права детета као део укупног корпуса људских права, заснивају се на јасно дефинисаним правима имаоца права и одговорностима носилаца одговорности. Сходно томе, УЦПД у свом раду, јасно разграничава своје деловање на децу, као имаоце права, посматрајући их као активне субјекте остваривања свог права које подржавамо и оснажујемо да траже, бране и уживају своја људска права и носиоце одговорности од којих захтевамо деловање са циљем заштите, осигурања, обезбеђивања и поштовања права. Поред овог, базичног принципа на којем УЦПД заснива свој рад, имплементација ове стратегије, свих програма, пројеката и активности које се у оквиру ње реализују биће заснована и на овим:
- Принцип дечије партципације – деци ће бити омогућено да активно учествују у планирању, имплементације и евалуацији свих активности које реализује УЦПД;
- Принцип инклузије – сви програми и активности које се буду реализовале у оквиру стратегије укључиваће децу и младе из маргинализованих група са осталом децом и младима;
- Принцип родне равноправности – у свакој прилици УЦПД ће поштовати принцип родне равноправности у свом раду према највишим стандардима у овој области. УЦПД ће применити посебне мере ради осигурања родне равноправности.
Циљ организације је давање доприноса стварању хуманог друштва кроз креирање, координацију и реализацију пројеката и програма усмерених ка унапређењу квалитета живота лица у стању социјалне потребе, подстицању активизма грађана, истраживачком раду и образовању.
Остали основни циљеви су: јачање капацитета грађанског друштва, подстицање мултикултуралне и мултиетничке сарадње, смањење сиромаштва кроз оснаживање угрожених група, сензитизација друштва у односу на положај маргинализованих група, промоција и подршка процесима доношења одлука и јавних политика и активна сарадња са свим међународним и невладиним организацијама и удружењима грађана.
Ради остваривања својих циљева НЕКСУС се бави: промоцијом културних вредности и толеранције; активним учешћем на заштити универзалних људских права; припремом и издавањем штампаних материјала, памфлета, брошура, књига и других штампаних материјала за остваривање циљева; сарадњом са образовним, здравственим и хуманитарним организацијама и установама; израдом и реализацијом јасних, волонтерских и развојно орјентисаних и опште корисних програма; едукацијом грађана на плану стручног образовања и усавршавања; координацијом хуманитарног рада на нивоу више општина; подстицањем волонтеризма и филантропије заједнице; подршком превенцији и сузбијању сиромаштва; подршком Миленијумским Развојним Циљевима УН.
Имам идеју, Краљево
Невладина организација Имам идеју из Краљева основана је децембра месеца 2006. године, као Удружење грађана чија је основна мисија снажење позиције деце и младих, као и маргинализованих група, у локалној средини. Од тада је Удружење Имам идеју реализовало неколико значајних пројеката локалног и регионалног карактера. Захваљујући томе, Удружење је стекло видљивост и препознатљивост у граду, али и капацитете за даљу реализацију пројеката, како самостално, тако и у повезаности са другим сродним организацијама у земљи. Данас окосницу Удружења чини група стручњака различитих професија, оспособљених за руковођење пројектима, али и за тренерски рад из области интеркултуралне едукације, превенције насиља, дечјих права, родне равноправности, ненасилне комуникације итд.
Отворени клуб, Ниш
Друштво за развој деце и младих – Отворени клуб је удружење грађана основано 1996. године, које се континуирано бави програмима за децу и младе на локалном, регионалном и националном нивоу.
Мисија Отвореног клуба је стварање једнаких могућности за развој деце и младих афирмацијом демократских вредности и оснаживањем младих за активно и одговорно учешће у заједници.
Визија организације је да сва деца и млади имају једнаке могућности за развој и као активни И одговорни грађани и грађанке учествују у демократском друштву које негује толеранцију, интеркултуралност и солидарност.
Отворени клуб је од почетка окупљао велики број деце и младих на различитим образовним и креативним радионицама, и та методологија рада са овом циљном групом и дан данас постоји. Оно што је још 2003. године покренуто као пројектна активност, а то су интеркултуралне радионице, већ 15 година се одвија као програм Отвореног клуба, по чему је и најпознатији у Нишу и региону. Временом је од најактивних учесника интеркултуралних радионица формирана Омладинска мрежа као група активиста која, још увек, сваког понедељка одржава састанке на којима договара и евалуира омладинске акције и друге активности. Сваке године један број чланова Омладинске мреже борави на интеркултуралном кампу у Швајцарској. Отворени клуб је фокусиран на пројекте и програме који су посвећени правима детета, затим, промоцији безбедног коришћења интернета, смањењу насиља, развоју активизма код младих и развоју омладинске политике, јачању прекограничне сарадње, и др. Отворени клуб развија програме и пројекте који пружају једнаке могућности за развој деце и младих, афирмишу различитости, оснажују децу и младе за активно учешће у својој заједници.
За 22 године рада Отворени клуб је реализовао преко 90 пројеката са укупно преко 20.000 корисника широм Србије, спровео 6 програма са преко 10.000 укључене деце и младих из Ниша, имао близу 500 сарадника различитих струка из више места у Србији и то све путем радионица, тренинга, семинара, заговарања, представа, кампања, телевизијских и радио емисија и других пројектних активности. Такође, организација сарађује са различитим партнерима у региону и у Европској унији. Тиме се јачају сопствени капацитети кроз умрежавање и повезивање са сличним организацијама цивилног друштва на националном, регионалном и међународном нивоу. Истовремено, Отворени клуб подржава изградњу капацитета цивилног друштва за суочавање са изазовима у заједници, остварујући права деце и младих и већим учешћем организација цивилног друштва у формирању политика за децу и омладину. На тај начин се осигурава да деци и младима буде боље, да науче, да примењују стечена знања и вештине и буду активни грађани.
Центар за креативни развој – Књажевац
Удружење грађана “Центар за креативни развој – Књажевац” основано је 2004. године као нестраначко, невладино и непрофитно удружење грађана чији је циљ унапређење положаја деце и младих.
Мисија Центра за креативни развој – Књажевац је залагање за унапређење положаја деце и младих на свим нивоима засновано на демократским вредностима и принципима партнерства између цивилног, јавног и пословног сектора.
Приоритетна циљна група су нам деца и млади. Шира циљна група су родитељи и појединци и институције/ организације које раде са децом и младима.
Основне активности удружења су: неформално образовање и тренинзи, Интеркултурално образовање, омладинске размене, информисање младих, подстицај запошљавању младих на локалном нивоу, развој активног учешћа деце и младих, подршка деци и младима у остваривању својих права, подршка родитељима и институцијама које раде са децом и младима.
У оквиру Центра за креативни развој – Књажевац од 2006. године функционише и омладински интеркултурални клуб „InterCOOLt“ који опкупља 50 младих, углавном ученика средњих школа. Од 2014. године омладински клуб има свој простор који је лоциран између две средње школе у Књажевцу и носи име „Омладинско Ћоше“.